Hapşırmayı hafife almayın

Solunum yoluna hasar veren virüs ve bakteriler, kışın gelmesiyle birlikte iş başında. Tedavi edilmeyen nezle sinüzite, grip ise zatürrie ve bronşite dönüşüyor. Doğru zamanda, doğru tedavi önemli. Doktorlar 'Önce grip testi yaptırın' diyor

Kapalı ortamlarda bulaşma riskini arttıran virüsler; grip, bronşit, larenjit gibi birçok hastalığa zemin hazırlıyor. İşyerlerinde hapşırık sesleri ard- arda duyuluyor. Hapşıranların çoğu grip olduğunu düşünüyor, sesi kısılanlar ise kendine ya larenjit ya da farenjit tanısı koyuyor. Vehbi Koç Vakfı (VKV) Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölüm Şefi Dr. Nevin Uysal, bronşit ve zatürrie hakkında şu bilgileri veriyor: BRONŞİTİN TEDAVİSİ İÇİN ANTİBİYOTİK

Bronşit, bronşların iltihaplanmasıdır. Nedeni, genellikle bakteriler ve virüslerdir. Bir üst solunum yolu enfeksiyonuna (nezle, grip) bağlı boğaz ağrısı, burun ve geniz akıntısından sonra da ortaya çıkabilir. Belirtileri, öksürük (özellikle balgamlı öksürük), göğüste sıkışıklık hissi, bazen nefes darlığı ve hırlamadır. Hastalar, öksürük ve balgam artınca ya da geçmeyince genellikle kendi kendilerine antibiyotik kullanıyor.

Şikayetlerin nedeni bakteriyel ise tedavide antibiyotik kullanılıyor. Ancak bunun ayrımını yapmak kolay değil. Yüksek ateş, sarı ya da koyu sarı renkte balgam, bakteriyel enfeksiyon olduğunu işaret eder. Virüsler de aynı belirtilere neden olabilir. Bu yüzden çok sık gereksiz antibiyotik kullanıldığı da oluyor.

Bronşit tedavisi beş-yedi gün sürüyor. ZATÜRRİE AYAKTA DA TEDAVİ EDİLEBİLİR

Bronşlar gözle görülemeyecek kadar küçüldüklerinde, küçük hava keseciklerine (Alveol) dönüşüyorlar. Bu hava keseciklerinin iltihaplanmasına 'zatürrie' deniyor. Zatürrie tanısı için hasta muayene ediliyor ve akciğer filmi çekiliyor. Bronşitte ise akciğer filmi normal görülüyor.

Bronşitin şikayetleri zatürriede de olabiliyor. Bu şikayetlere ek olarak yüksek ateş (38.5-39) görülüyor.

Zatürriede göğüs ağrısının karakteri önemli. Derin nefes alındığında, öksürüldüğünde artan ağrı varsa zatürrieden şüphe duyulur.

Nefes darlığı bronşite göre daha ciddidir. Bronşitte de olur ama hasta balgam çıkardığı zaman rahatlar.

Bir grup hasta ayakta tedavi edilebilir. 10-14 gün süren antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastanın oksijeni düşükse, kan basıncında belirgin anormallikler, kusma, bulantı varsa, ağızdan antibiyotik alamayacak durumdaysa hasta yatırılarak tedavi edilmelidir.

Enfeksiyon nasıl ortaya çıkıyor Kulak-burun-boğaz hastalıkları Uzmanı Doktor Erkhan Genç, üst solunum yolları enfeksiyonlarıyla ilgili şu bilgileri veriyor: GRİP TEDAVİSİNDE ANTİBİYOTİK YOK

Viral enfeksiyondur. Belirtileri; halsizlik, kırgınlık hissi, boğaz, eklem ağrısı, başağrısı, ateş, gözlerde kızarma, burun tıkanması, burun arkasında ve içinde yanma.

Tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Zatürrie ya da orta kulak iltihabına dönüşürse antibiyotik kullanılır.

Tamamen destekleyici tedaviler uygulanıyor. Günde 8-10 bardak su, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, burnu açık tutmak için ilaç ya da spreyler kullanılıyor. NEZLE İÇİN DESTEKLEYİCİ TEDAVİ

Viral enfeksiyondur. Belirtileri; hapşırma, akan ya da dolu burun, boğaz ağrısı, yorgunluk hissi, baş ağrısı, göğüs doluluğu, ses kalitesinde değişiklik.

Tedavide antibiyotiğin yeri yok. Nezlede de gripteki gibi destekleyici tedavi uygulanır.

Grip testiyle virüse YAKIN TAKİP

Gelişigüzel antibiyotik kullanımı, bakterilerin direnç kazanmasına neden oluyor. Hastalar ihtiyaç duyduğunda ise ilaçlar beklenen etkiyi gösteremiyor. Amerikan Hastanesi Klinik Laboratuvar Şefi Dr. Erhan Paloğlu, bu yıl hastanelerinde kullanmaya başladıkları 'Direkt Grip Tarama Kiti' ile grip virüsünü tespit etkilerini söylüyor. Virüs saptanınca, ona uygun antiviral ilaç veriliyor. Böylece bilinçsiz uygulanan antibiyotik kullanımı önleniyor. Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Aykut Köroğlu ise tarama kiti hakkında şu bilgileri veriyor: 'Nezle ve gribin şikayetleri birbirine benziyor. Bu testi yaparak gribi ayırt ediyoruz. Balgam ya da boğazdan alınan salgı üzerinde uygulanıyor. İki-üç saat içinde sonuç elde ediliyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı bu kitler ülkemize yurtdışından geliyor.' Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nevin Uysal da, 'Hastanın, antibiyotik kullanmaya karar verdiğinde doktora gitmesinde fayda var' diyor. FARENJİT, GRİPLE GÖRÜLEBİLİR

Savunma sistemindeki hücrelerin, boğaz mukozasına hücum edip orayı şişirmesi sonucu ortaya çıkar. Boğaz iltihabıdır.

Boğaz ağrısı, yutma güçlüğü görülür. Öksürük ve ateş olabilir.

Mide asidinin boğaza çıkması, virüsler, bakteriler, mantar ya da mekanik faktörler buna neden olabilir. Nezle ve griple birlikte görülebilir.

Nezle ve gripteki tedavinin aynısı uygulanır. Gırtlak mukozasının virüsler tarafından istila edilmesi sonucu ortaya çıkar.

Boğazda, burunda şişlik ve kızarıklık olur. Boğaz ağrısı görülür. Nefes darlığı, öksürüğe neden olur.

Ses telleri virüsler tarafından istila edildiğinde hücrelerin salgıladığı savunma araçları, ses telinin şişmesine, sesin kalınlaşmasına, bazen çıkmamasına neden olur.

Larenjit ve farenjiti birbirinden ayıran şikayet ses kısıklığıdır. Ses kısıklığı, larenjitin belirtisidir.

Hastalıklardan korunmak için ne yapılmalı

Virüsler, hapşırmayla hava yoluyla bulaşabilir. Hapşırırken mutlaka kağıt mendil kullanın.

Bir mendili burnunuzu silmek için sadece bir defa kullanın.

Her burun temizliğinden sonra elinizi mutlaka yıkayın.

Hastaysanız el sıkışmayın ve öpüşmeyin.

Sigaradan uzak durun. Pasif içici olmak da tehlikeli. Hastalıkların ortaya çıkmasını tetikler.